Jak urządzić jadalnię w stylu prowansalskim ?

Jadalnia to bardzo ważna część mieszkania. Miejsce, w którym jemy śniadania, obiady i kolacje ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia i przyjemności spożywania posiłków. Dlatego warto urządzić kącik jadalniany czy osobne pomieszczenie w stylu, który sprawi, że poczujemy się przytulnie i z chęcią, będziemy z niego korzystać. 

Styl prowansalski — co trzeba o nim wiedzieć?

Prowansja, czyli jeden z regionów we Francji kojarzy nam się głównie z polami lawendy i uroczymi, kamiennymi domkami. Jak przenieść te piękne pejzaże do jadalni? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Tak samo, jak Prowansja i styl urządzania wnętrz opiera się o trzy założenia. Mieszkanie ma być: przytulne, ciepłe i wygodne. A żeby to uzyskać, wykorzystuje się klasyczne meble i różne dekoracje dające efekt sielskiego, ale stylowego wnętrza.

Bardzo ważne jest, aby postawić na meble o klasycznym wyglądzie. Drewniany stół i krzesła świetnie skomponują się z szarą kanapą czy kompletem wypoczynkowym. Meble mają być przede wszystkim funkcjonalne, choć powinny być również estetyczne. W tym stylu bardzo istotne są szczegóły, takie jak pojedyncze dekoracji. Jednak sama jadalnie nie musi być perfekcyjna w każdym calu! W jej aranżacji i wyposażeniu ma być widoczne, że… z niej korzystamy.

Meble, które grają główną rolę w aranżacji

Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim nie jest ani trochę minimalistyczna. Meble odgrywają dwie istotne role: są elementem stylizacji i muszą być praktycznym elementem wyposażenia. W jadalni musi się znaleźć duży i wygodny stół, przy którym staną krzesła lub zostanie postawiona ławka. 

Inne bardzo ważne meble to komoda, kredens, witryna czy nawet dodatkowy stolik, na którym po prostu będzie stał bukiet kwiatów w wazonie. Oprócz tradycyjnego umeblowania w kuchni również w jadalni warto powiesić dodatkowe szafki czy półki na ozdobne talerze, zapasowe szklanki i kubki, czy nawet, aby postawić na nich weki.

Na pozór może się wydawać, że przez ilość mebli, którymi zastawiona jest jadalnia, jest w niej mało miejsca. Jednak tutaj nie ma być efektu ciasnoty. Jeśli okaże się, że kolejny mebel się nie mieści lub sprawia wrażenie, że pomieszczenie robi się zbyt małe, warto z niego zrezygnować. Choć meble i ich dekoracje są ważne, nie można dopuścić do tego, aby jadalnia zrobiła się ciasna i zagracona.

Jasna kolorystyka i naturalne barwy

Kuchnie i jadalnie w stylu prowansalskim zwykle kojarzą się z białymi meblami. Istotne jest, aby krzesła i stół faktycznie były drewniane. Jednak niekoniecznie wybrane umeblowanie musi być całe białe. Warto postawić na drewniane blaty, czy jeśli jest na to miejsce, wstawić małą kanapę albo nawet fotel w kolorze szarym lub beżowym. 

Zastawa kuchenna również może mieć jedną z barw ziemi czy delikatny, pastelowy kolor. Trzeba jednak pamiętać, że wybrane dodatki muszą mieć stonowany kolor. Jadalnia ma mieć przytulny, ale nie krzykliwy charakter. 

Lawenda we wnętrzu prowansalskim — tak czy nie?

Prowansja, choć prawidłowo kojarzy się z lawendą i fioletem, to w wystroju wnętrz tę barwę można zobaczyć tylko na detalach ozdabiających mieszkanie. Świetnym pomysłem jest lawenda w doniczce, którą można postawić na parapecie zamiast innych kwiatów. Pięknie wyglądać będzie również kubek z namalowaną lawendą. 

Jednak jeśli nie podoba nam się ta roślina można z niej zrezygnować. Do dekoracji można postawić zielone rośliny w doniczkach, czy wybrać bukiet aktualnie dostępnych kwiatów. A nawet całkowicie z nich zrezygnować na rzecz misy z owocami. Dekoracją może być wszystko, co kojarzy nam się z sielską wsią i daje nam ukojenie.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.