Jak urządzić salon w stylu boho ?

Aranżacja wnętrza musi odpowiadać naszym potrzebom, wymogom estetycznym i po prostu sprawiać, że czujemy się komfortowo i przyjemnie każdego dnia. Obecnie popularne w urządzaniu wnętrz są bardzo różne style. Można nawet powiedzieć, że wszystko może być modne, ale nie wszystko będzie do nas dopasowane. Jednym z ciekawszych stylów wnętrz, które jednocześnie dają przyjemną atmosferę i nie przytłaczają, jest styl boho, nazywany również bohemian i boheme. Jak urządzić pokój dzienny w tym stylu?

Czym charakteryzuje się styl boheme?

Początki tego stylu wywodzą się z Paryża. Choć pierwotnie był związany z kulturą, zwłaszcza z malarstwem i muzyką, to stopniowo zaczął się przenosić również do innych dziedzin życia, w tym naszych mieszkań. Obecnie jest to jeden z najciekawszych sposobów zaaranżowania wnętrza. Opiera się o bogactwo wzorów, kolorów, motywów, ale jednocześnie jest spójny. Wchodząc do salonu w tym stylu, zobaczymy mnóstwo różnych przedmiotów dekoracyjnych, a jednocześnie nie odczujemy chaosu.

Chociaż styl boho należy do stylów eklektycznych, to stał się jednym z bardziej uniwersalnych sposobów urządzania mieszkania. Połączenie jasnych barw i dodatków wykonanych z ekologicznych materiałów sprawdzi się w każdym domu. Ten styl jest jasny i ciepły, ale też potrzebuje mocniejszego akcentu np. tapety czy obrazu w żywych barwach. Można nawet powiedzieć, że jest niezwykle zrównoważony, ponieważ zapewnia nam domowe ciepło, ale absolutnie nie znosi nudy.

Jak powinien wyglądać salon w stylu boho?

Główną cechą wnętrza w tym stylu jest jasna, ale ciepła kolorystyka. Wybieramy jasne kolory ścian, jak np. biel, delikatny beż czy nawet jasna szarość. Również meble, zwłaszcza te o większym gabarycie jak kanapy wypoczynkowe czy regały powinny być w jasnych kolorach. Świetnie sprawdzą się np. szare kanapy i fotele przystawione do ratanowego stolika. 

Zarówno meble, jak i inne dodatki powinny mieć głównie jasne barwy, a nawet tak zwane kolory ziemi, do których zaliczamy: brąz, zieleń, miodową żółć czy nawet beże i szarości. Bardzo ważne jest wplecenie elementów z drewna czy innych naturalnych materiałów. Można postawić na nowy komplet mebli wypoczynkowych i dodać do nich kilka poduszek w kolorach boho czy postawić na stoliku do kawy stary wazon z suszonymi kwiatami. A i tak mieszkanie będzie miało wymarzony motyw boho.

Czy można zmienić nowoczesny salon w pokój w stylu bohemian?

Jak najbardziej! Urządzając mieszkanie, wybieramy najczęściej nowoczesne meble, które są funkcjonalne i odpowiadają obecnej modzie. Nawet jeśli po jakimś czasie stwierdzimy, że jednak chcemy coś zmienić, styl boho będzie łatwy do wprowadzenia. Tak naprawdę czasami wystarczy kilka drobnych zmian, aby nawet najbardziej modernistyczne mieszkanie zaczęło wyglądać, jakby było od początku urządzone w stylu bohemian.

Zmiany w mieszkaniu nie będą trudne do wprowadzenia. Motywem przewodnim powinny być nieoczywiste dodatki. Pleciony dywanik przełamie nowoczesny salon. Dodatek kilku poduszek z różnymi poszewkami i koca na nowej kanapie też sprawi, że pokój zacznie wyglądać inaczej. 

Dodając duży obraz na ścianę czy kilka oprawionych w ramki plakatów również odmienimy wnętrze. A jeśli lubimy rośliny, można dodać kilka zielonych roślinek w małych doniczkach z ceramiki lub dużą monsterę. Jeżeli nie mamy ręki do żywych kwiatów, można je zastąpić sztucznymi lub suszonymi trawami ustawionymi w różnych wazonach rozstawionymi po całym salonie.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.