Płytki ceramiczne — jak wybrać do aranżacji?

Kafelki to bardzo popularny materiał wykorzystywany do wykończenia wnętrza. Można je położyć na podłodze i na ścianie, na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dlatego są bardzo uniwersalnym i funkcjonalnym materiałem. Jednak jest tyle wzorów i rozmiarów płytek do wyboru, że można się zdezorientować. Jakie kafelki sprawdzą się najlepiej?

Aranżacja zgodnie z funkcją danego pomieszczenia

Najczęściej płytki ceramiczne wybierane są do łazienek, kuchni, przedpokoju czy na tarasy i balkony. W tych miejscach ich położenie jest bardzo praktyczne i użyteczne. Dlatego większość osób wybiera kafelki na podłogi, a nawet na część lub całość ścian.

Wybierając płytki ceramiczne do kuchni, dobrze jest wziąć pod uwagę umeblowanie — jego kolorystykę i wzór, a także styl, jaki chcemy osiągnąć. Dobrze jest też wziąć pod uwagę, że po podłodze w kuchni będziemy codziennie chodzić nawet przez kilka godzin, jeśli lubimy gotować. A zatem musi być odporna na ścieranie, ale i łatwa w czyszczeniu.

Z kolei w łazience trzeba wziąć pod uwagę dwie główne kwestie: wielkość i oświetlenie. Małe i ciemne łazienki powinny być wyłożone jasnymi płytkami, które optycznie powiększą to pomieszczenie, z ewentualnym akcentem mocniejszego koloru np. ściana przy kabinie prysznicowej. A duże i przestronne łazienki pozwalają już na położenie kafli o dużym rozmiarze, ciemnych kolorach czy ciekawych wzorach łączących się w całość.

Płytki matowe czy błyszczące? 

Wybierając kafelki, trzeba zwracać uwagę na ich kolorystykę, czy mają powierzchnię gładką, czy chropowatą, a nawet na to, czy mają powłokę błyszczącą. Dlaczego? Głownie przez efekt, jaki chcemy osiągnąć w pomieszczeniu i styl, w jakim je chcemy zaaranżować. A także przez wzgląd na utrzymanie czystości w mieszkaniu. Niektóre wykończenia płytek są łatwiejsze w czyszczeniu niż inne. 

Po pierwsze matowe płytki dają całkowicie inny efekt niż te, które mają połysk. Po drugie wymagają zupełnie innej pielęgnacji. Płytki na wysoki połysk są pięknym wyborem zarówno na podłogi, jak i na ściany, jeśli chcemy mieć pomieszczenie w stylu glamour czy nowoczesnym. Z kolei matowe kafelki, zwłaszcza podłogowe polecane są do pomieszczeń często używanych, na przykład do kuchni, ponieważ nie widać na nich smug czy innych drobnych zabrudzeń.

Czy warto wybrać bogato zdobione kafelki?

Kafelki mogą być też bogato zdobione lub mieć ozdobne żłobienia i tłoczenia, które sprawiają, że płytka wygląda bardzo oryginalnie. Jednakże wybierając kolory i wzory, dobrze jest pomyśleć o całym pomieszczeniu i o tym, w jakim stylu chcemy je urządzić. Dekoracyjne płytki mogą być świetnym elementem, który ozdobi ściany i nie trzeba będzie nic więcej na nich dodawać. 

Można też połączyć kolorowe kafelki na ścianie z prostymi płytkami podłogowymi, aby uzyskać bardziej zrównoważony efekt. Albo na posadzkę wybrać matowe płytki, a na ścianie położyć te z wysokim połyskiem. Nie trzeba trzymać się tylko jednego modelu kafelek przy wykończeniu wnętrza.

Czy płytki ceramiczne pasują na posadzkę w salonie?

Jednym z częstych pytań w kontekście aranżacji wnętrza z udziałem płytek ceramicznych, jest to, czy wypada je położyć na posadzce w salonie albo w sypialni. Płytki uznane są za zimny materiał, ale to niekoniecznie prawda. Można znaleźć modele, które mają ciepłą kolorystykę lub wzór imitujący prawdziwe deski. Takie kafelki można z powodzeniem położyć w salonie oraz w sypialni.

Przy salonach otwartych na kuchnię bardzo często praktykuje się oddzielenie przestrzeni właśnie na posadzce. W kuchni można położyć inny rodzaj płytek, a w części dziennej wybrać te imitujące drewno. Mimo że cała posadzka będzie wykończona tym produktem, to wciąż zachowamy ustalone granice. 

Podsumowując, można powiedzieć, że kolorystyka, wzornictwo czy nawet wielkość płytek muszą być dopasowane do stylu aranżacji, jaki chcemy wprowadzić do mieszkania. Nigdy na odwrót.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.